
Želite znati kako prehraniti četveročlanu obitelj za 20 funti tjedno? Mamina blogerica Anneliese Giggins dala je svoj najbolji snimak!
Mamina blogerica Anneliese Giggins pokazuje kako treba hraniti četveročlanu obitelj za 20 funti tjedno! Jednostavno voli izazov. Posljednji put to je bila domaća hrana, ovaj put pokušava hraniti obitelj od 4 osobe za samo 20 funti tjedno - da, stvarno! Pročitajte naš ekskluzivni blog da biste vidjeli kako se nastavila. Za tebe Anneliese ...
braća mckay
Kako prehraniti četveročlanu obitelj za 20 funti tjedno - što je sve u vezi Anneliese?
Mislim da je fer reći da volim izazov, ali pitam se jesam li možda ovaj put postavio previsoku traku Tijekom 30 dana temeljito ću pregledavati svaku pojedinu naljepnicu cijena, kalkulator će se isprazniti i staviti u svakodnevnu upotrebu. Svaki krumpir, komad tjestenine, mrlja margarina, zapravo svaki odjeljak hrane koji prođe usnama moje obitelji izračunat će se i ja ću budno paziti na račune od kupovine.
Da, da, DA, ovo može izgledati prilično dosadno, ali sve je to s dobrim razlogom, obećajem! Mislim da smo svi svjesni da su cijene hrane danas nebesko visoke i nastavljaju rasti. Prosječna četveročlana obitelj trošit će najmanje 225 funti mjesečno na hranu (prema Uredu za državnu statistiku), a siguran sam da neki od nas troše još više, posebno kada slave posebne prigode, poput rođendana i Božića.
Anneliese, suprug Neil i njezina dva dječaka, Isaac i Oliver
Skoro nekolicina nas radije vrši tjedni ili mjesečni dućan putem interneta, no neki i dalje preferiraju da biraju hranu i biraju hranu u supermarketu ili lokalnoj trgovini i mesnicama. Bez obzira na koji god način odabrali, većina nas osjeti kako nam srce tone nakon što vidimo veliku količinu i bezobzirno posegnu u naš novčanik. Ostaje nam pitanje da li imamo dovoljno novca u banci da pokrijemo mjesečne račune za komunalne usluge, hoće li biti preostalog novca za liječenje djece za izlazak na dan?

Priznajem da sam postala kriva što sam gurnula hranu u naša kolica, a da uvijek nisam tražila police s jeftinijom alternativom. Prije nego što su djeca došla zajedno, imala sam više vremena tražiti jeftinoće, ali, kad se dečki svađaju u kolicima za kupovinu, sve što želim je da napravim brzopleti izlaz iz pretrpanog supermarketa i izvadim vraga od tamo! Jednom kada dođem kući i raspakujem hranu, ne mogu vjerovati koliko smo novca potrošili i koliko malo hrane moramo pokazati za nju.
Pogledajte prvu potvrdu Anneliese trgovine ovdje i ukupni zbroj ovog tjedna
Na toj bilješci želim napraviti mali eksperiment da vidim može li naša četveročlana obitelj preživjeti trošeći samo 20 funti tjedno na hranu. Možemo li do ovako malog proračuna doći do kraja 30 dana? Mislim da ne bi bilo dobro roditeljstvo hraniti svoju djecu grill za doručak, ručak i večeru, pa ću loviti najjeftinije, ali i najhranjivije recepte koje mogu pronaći. A što se tiče prodavnice s hranom, radit ću jednu prodavaonicu rasutih proizvoda na početku izazova, a manje trgovine tijekom 4 tjedna. Moj proračun iznosi 80 £ za mjesec, izravnavam 20 £ tjedno.
Dakle, evo 30 dana za analizu svakog do prijema, brojanje zrna riže i izrada svake mrkve! Neće biti mjesta za otpad; svaki zalogaj hrane koju kupimo MORA se pojesti. Nadam se da ću naći jednostavne načine uštede, lukavi recepti koji se ne oslanjaju na skupe sastojke. Čak bismo mogli uštedjeti dovoljno novca da zamijenimo naš vrlo stari televizor!
Ukupno potrošeni novac do sada = 49,94 £
Prvi tjedan: dobro, loše i ono što sam mislio?
Prvi tjedan mog izazova je pri kraju. Zadnjih sedam dana brojim svoje novce i pazim da ih natjeram da odu što dalje. Prilikom kupovine više ne primjećujem markirane limenke pečenog graha ili nasjeckane rajčice, a moja ruka umjesto toga automatski posegne za jeftinijom vrijednošću. Iako sam tek na kraju prvog tjedna, već osjećam da sam toliko naučio. To je gotovo kao da učim novi jezik, ali umjesto toga podučavam se kako da uštedim na hrani. To je sigurno velika krivulja učenja!
Nabavite recept: Rižoto od rajčice i kruh od češnjaka = 2,10 £
Kad razmišljam o onome što je najviše izazivalo mene i moju obitelj ovog prvog tjedna, odmah pomislim na dosadu! Hrana se tako ponavlja. Ne treba dugo da se ode s Cornflakesa i nisam sigurna da je kaša u kolovozu tako sjajna ideja! Dnevni zalogaji poput keksa i sladovine također se nose tanko, ali, što je još smiješno, moji momci izgledaju savršeno zadovoljni onim što im je dano. Možda smo samo Neil i ja nemirni! Večernji obrok je spasiteljska milost jer se ne osjećamo kao da radimo bez. Pravimo rižoto, špagete, Bol, tjestenine i još mnogo toga! Pripremam uobičajenu cijenu i jednostavno odbijem, biram jeftinije sastojke i kupujem u proračunskom supermarketu.
Unatoč monotonosti neke hrane, zujanje štednje novca u gotovini i više nego nadoknađuje! Nakon prve kupnje proizvoda još uvijek smo se trebali naručiti za stvari poput kobasica, tjestenine i riže, ali odabirom jeftinijih alternativa uspjeli smo se udaljiti od gotovine do proljeća u našem koraku, a ne do teškog srca! Naravno da je bilo teško odoljeti grabežima hamburgera ili pizzi, ali našli smo se kako škakljamo po skupim naljepnicama i odlazimo!
Nabavite recept: Penne Bolognese = 1,60 £
Iako je moj tjedan nedostajao uzbuđenja zbog hrane, stvari su oživjele intervjuom za BBC Radio Oxford. Otišao sam u studio razgovarati o svom novom izazovu i razgovarati telefonom s članom tima BBC-ja Good Food Magazine i nikim drugim, osim Jackom Monroeom. I moram reći da sam bio prilično iznenađen zvijezdama da popričam s Jackom Monroeom i čujem njene sjajne savjete i savjete.
Iako više ne živi s oštrim proračunom od 10 funti tjedno, još uvijek može recitirati cijenu jedne kašike graha i sjeckane rajčice itd. Osjećao sam se ponižen kad sam čuo kako je Jack morao preživjeti 18 mjeseci na tako ponavljaju jelovnik i nevjerojatno mala količina novca. Znam za činjenicu da ima i mnogo drugih kojima se uspije probiti.
Pogledajte ovdje zaprimljene Annelieseove druge robne zalihe i sveukupni ukupni tjedan
Od svog vremena na radio stanici saznao sam da postoje jeftinije proteinske alternative mesu, obroci se mogu napuniti grahom i lećom ili čak tofuom, a velike pijace mogu se naći na tržnicama lokalnih poljoprivrednika; samo na kraju dana kad se stvari prodaju jeftino. Također sam saznao da je smrznuto povrće i voće često jeftinije, traju duže i jednako su hranjivi poput svježe verzije. A ako postoji mogućnost uzgoja vlastitog voća i povrća - pokušajte! Ne znam što bih učinila bez krastavca u kojem su doma uzgajane krastavce ...
Prvi tjedan prije
- Najbolje što smo pojeli ovaj tjedan: Zaista smo uživali u hummusu s pitta kruhom i povrtnim štapićima. Moj mlađi sin bio je posebno drag!
- Najjeftiniji obrok u tjednu: Domaći kolači od tune (napravila sam dovoljno ribljih kolača za tri obroka) s klinovima od krumpira i pečenim grahom. 1,45 funti za obrok.
- Dječje omiljeno jelo tjedna: Rižoto od rajčice s kruhom od češnjaka. Očistite ploče u cijelom krugu!
- Neuspjeh u tjednu: Ponestalo nam je mlijeka i trebalo ga je kupiti u našem seoskom dućanu. Dvije litre mlijeka koštale su 89p umjesto 95p za ČETIRI kilograma mlijeka na Aldi. To je bilo bolno i neće se ponoviti!
- Najbolje što sam naučila ovaj tjedan: Prilikom izrade rižota uštedite mnogo penija pomoću osnovne bijele riže. Koristio sam 'normalnu' rižu za rižoto od rajčice i nitko nije mogao utvrditi razliku. Hvala Jacku Monroeu na tako sjajnom savjetu!
- Napet trik u tjednu: Obično bacim slastice od peciva, ali ne ovaj put! Ovaj tjedan od mojeg quichea ostalo je malo ostatka tijesta i uspio sam od njega napraviti osam mini kolača od džema. Izvrsna poslastica za djecu (i mamu i tatu) i koštaju samo nekoliko funti - rezultat!
Quiche (2,60 funti za 10 inča) i kolači od džema (15p) - napravljeni od istog tijesta! Nabavite recept: Brokula quiche
Ukupno potrošeni novac do sada = 69,62 £
2. tjedan: Izdvojeni lov i puno humusa
Sada sam na pola puta izazova. Vrlo je vjerojatno da ću od sada računati dane u iščekivanju kraja! Nećemo gladni i jedemo dobro, ali smatram da tražim male dodatke koje obično uzimam zdravo za gotovo. Poslastice poput žlice sladoleda na kraju toplog ljetnog dana ili čak i voćna salata isključuju se s jelovnika. Umjesto toga, slažemo se uz krišku malo ustajalog slada ili kruh s bogatim čajem koji nažalost čini malo da popuni prazninu!
Nabavite recept: oblozi od humusa i mrkve = 24p svaki
Ovog su tjedna naš doručak bili hrskava pahuljica ili kaša s medom.
Obično ne jedem kuhane doručke, ali sve što sada želim je poširano jaje, pečeni grah, gljive, tost i rezanci kečapa. Kad je riječ o ručku, prigrlimo hummus i koristimo ga na bilo čemu i svemu. Moj najmlađi, Oliver, obožava ga na tostu, dok mi ostali uživamo u oblozima s naribanom mrkvom ili kao podmetač s pitta kruhom i povrtnim štapićima. Nažalost, sumnjam da će biti puno prije nego što se razbolim od toga!
Izrada pizze s Isaacom - Nabavite recept: Sir i luk pizza
Još uvijek uživamo u večerama, jer uspijevamo jesti iste vrste jela koje inače imamo, poput ljute kobasice, čilija s rižom i domaće pizze (sada napravljene od rajčice iz vrta moga svekrva). Kad sam započeo ovaj izazov, moja najveća briga bila je glad. Imamo velike apetite i očito sam bio zabrinut što moja djeca možda nemaju dovoljno jesti. Međutim, svi idemo u krevet s punim trbušnjacima, tako da se stvarno ne možemo žaliti. Samo bih volio da imamo malo više raznolikosti!
Čili i riža = 1,90 funti
Za vikend smo otišli u grad kako bismo usporedili cijene u nekoliko trgovina od 1 £ i 99p. Našao sam nekoliko povoljnih ponuda za markirane proizvode, ali oni su i dalje djelovali malo draže od vrijednih brendova u povoljnom supermarketu. Moglo bi postojati samo nekoliko penija razlike, ali svaki peni zbraja se. Nakon što smo napustili prazne ruke, vozili smo se nekoliko kilometara do naše lokalne poljoprivredne radnje u lovu na krumpir. Trgovina je bila predivna i bilo je puno ukusne hrane na izložbi. Slomilo mi je srce da kupim samo vrećicu blatnog krumpira! Međutim, bili smo zadovoljni cijenom jer smo uspjeli kupiti dvadeset za 2,50 funti. To je značilo da imamo dovoljno novca da kupimo malo hummusa za sljedeći tjedan. Hura!
Naša prodavaonica supermarketa bila je ovog tjedna vrlo mala - samo nekoliko potrepština, poput mlijeka i kruha. Morao sam kontrolirati poriv da u košaru bacim pakete svježe tjestenine i kadice sladoleda. Osjećam se sve zahvalnije što ne moram nastaviti živjeti na tako krutom proračunu nakon što izazov bude gotov.
Pogledajte treću potvrdu o prodaji hrane Anneliese ovdje i ovogodišnji ukupan zbroj
Drugi tjedan zaokružiti
Najbolje što smo pojeli ovaj tjedan:
Domaća pizza. Volim praviti pizzu kad dobijem vremena, ali ovaj me izazov učinio nužnom. Temeljito smo uživali u pripremi i ispiranju!
svježa kobasica za mršavljenje
Najjeftiniji obrok u tjednu:
Burger mrkve, kumina i bubrega graha Jack Monroea s klinovima od krumpira i pečenim grahom. 1,03 funte za obrok.
Dječje omiljeno jelo tjedna:
Domaći njoki u domaćem umaku od rajčice, s posipom naribani sir na vrhu, plus kruh od češnjaka. Moja djeca jedva su došla do zraka dok su je svi sjajno polirali!
Neuspjeh u tjednu:
Možda su dečki gladniji nego što sam mislio, dok sam ih zatekao kako sjede na kuhinjskom podu i jedu krušne peći. Sada su nam preostala samo četiri tjedna koja traju dva tjedna. Eeek!
Najbolje što sam naučila ovaj tjedan:
Sir je skup i pokušavam ga koristiti što je manje moguće. Prije bih dodala onoliko koliko je naveden recept, ali sada ga dodajem po ukusu. Izrađujući umak od sira, dodala sam polovicu onoga što bih inače samo ignorirala vagu, dodala je malo po malo i imala ukus.
Napet trik u tjednu:
Umjesto da u svoju posudu za kobasice dodajem cijelu limenku slatkog kornjača, držao sam se napola i ostatak koristio u salati od tjestenine. To možete učiniti i s limenkom tune ili grahom, štedeći pola za drugi obrok.
Treći tjedan: Kupine na spas!
Kraj je trećeg tjedna Naš hladnjak izgleda golo, a zdjela s voćem sada stoji prazna na našem stolu u blagovaonici. Naši dječaci vole povrće od voća, ali mi obično ispunjavamo zdjelu bananama, narančama i jabukama za jelo kao zalogaj ili nakon večere. Srećom svakodnevno jedemo hranljive, domaće obroke i nijedno spremno jelo ili staklenke umaka nisu prošli usnama. Međutim, svjestan sam da u ovom trećem tjednu ne možemo postići naše voće i povrće pet dana. Većinu dana uspijemo tri, pa čak i četiri, ali ne i pet. Kada pogledate cijenu voća u supermarketima i na tržnici poljoprivrednika, lako je vidjeti koliko je teško uključiti voće u svakodnevnu prehranu ako nemate previše proračuna.
Da bismo prevladali trenutno stanje, prijatelj nam je predložio da pretražimo živice za kupine, kakve su trenutno u sezoni. Obukli smo im vodootporne čizme i čizme te krenuli prema terenu iza naše kuće. U kiši smo postali umorni, ali zabavljali smo se kao obitelj berući kupine i vraćali se s velikodušnom bogomoljom, koju smo proždirali rižinim pudingom!
Pire od kupinovog riže = 15p za 4 obroka
Navikli smo da imamo iste ručke iz dana u dan i vani. Moj najmlađi, Oliver, bio je oduševljen još jednom kadom hummusa za uživanje u ovom tjednu. Obožava ga na tostu, ali uživa u udubljivanju mrkve i krastavaca u njega. Moj stariji sin, Isaac, nikad nije bio ljubitelj sendviča, ali obožava pitta kruh napunjen krastavcem i malo majoneze, a on ugura u svoj ručak bez ikakve gužve - uragan!
Što se tiče vremena za užinu, dečki se još uvijek rado utapaju u sladove kruh. Međutim, s tim se više ne mogu suočiti, a ni moj suprug - radije bismo prošli bez. Moj slatki zub dugo čezne za nečim čokoladnim, pa sam s Isaacom početkom tjedna napravila čokoladne kolače od kornflejke. Bilo mi je drago što sam na početku izazova kupio neku vrijednu čokoladu, spreman za takav trenutak! Slatki hrskavi kolači bili su ukusni i idući tjedan ćemo napraviti drugu seriju.
Čokoladni kolači od žitarica = 38p ukupno Ovaj se treći tjedan pokazao i društvenim tjednom. Prvo, dječaci i ja bili smo pozvani u kuću prijatelja na datum sviranja; ručak bi bio napravljen za nas. U početku nisam bila sigurna trebamo li ići jer nisam u mogućnosti dati svoj doprinos, ali shvatila sam da ne mogu spriječiti svoju djecu da se zabavljaju i vide svoje male prijatelje. Nazdravljali smo ukusnom domaćom juhom od mrkve i Oliver nije mogao dobiti dovoljno. Radujem se što ću vratiti uslugu nakon što ovaj izazov bude gotov!
U subotu smo imali prijatelje kod naše kuće na ručku i ja sam patio zbog čega bih ih mogao nahraniti. Neil je predložio domaće pizze. Odlično se snašlo - pomogao mi je Isaac i bilo je dosta pice za obilazak pa nitko nije gladovao, kao što sam se prvobitno bojao. Taj se izazov baš i ne podnosi društvenim prilikama, ali uspjeli smo proći kroz sve!
Kobasica i kaša = ukupno 2,24 £
Još uvijek nema pritužbi tijekom večere. Uživali smo u stvarima poput kobasica s mesom i povrćem, curryjem od krumpira i slanutka, te začinjenim miješanim tortiljama od graha. Nažalost preostaje mi samo mali komad sira za posljednji tjedan izazova. Morat ću biti vrlo, štedljiv jer jednostavno više nemam novca za više!
Pogledajte četvrti potvrdu Anneliese trgovine ovdje, a ovogodišnji ukupan zbroj
Treći tjedan zaokružite
Najbolje što smo pojeli ovaj tjedan:
Volimo našu tjednu salatu od tjestenine. Nasjeckam kuhana jaja, narezam krastavac i rajčicu i umiješam u malo majoneze. Yum!
Najjeftiniji obrok u tjednu:
Domaći umak od tjestenine od rajčice s kruhom od tjestenine i češnjaka. £ 1,25
Dječje omiljeno jelo tjedna:
Kobasice s pire krumpirom, mrkvom, graškom i varivom. £ 2,24
Neuspjeh u tjednu:
Pronaći plijesni luk i morati ga baciti. Na početku izazova kupio sam dvije vrećice luka; Trebala sam kupiti jednu po jednu da izbjegnem otpad.
Najbolje što sam naučila ovaj tjedan:
Vrijedi izaći na otvorenom i kušati voće. Ne mogu vjerovati da nikad prije nisam razmišljao o tome!
Napet trik u tjednu:
Za jeftini umak od tjestenine od rajčice, lagano pržim nasjeckani luk u malo ulja, zatim prelijem u dvije kockice nasjeckane rajčice i lagano pirjate oko 20 minuta dok rajčice ne postanu gusta kašasta konzistencija. Nakon toga spreman je za jelo s tjesteninom i ribanjem sira!
Ukupno potrošeni novac do sada = 79,92 funte
4. tjedan: Gotov i prašen
Izazov je sada gotov i odahnem s olakšanjem. Ovaj posljednji tjedan je bio najteži i iskreno nisam bio siguran možemo li se ogrebati s onom malo hrane koju imamo. Nismo prekoračili proračun, ali posljednjih nekoliko obroka nije bilo uzbudljivo. Moji dečki stvarno uživaju u mojoj rižoti od rajčice i očekivali su da će uz njih poslužiti i obaveznu krišku kruha od češnjaka. Zamislite njihovo razočaranje kad ne samo da sam sir izvadio iz rižota, već i to što nije bilo češnjaka za kruh koji bi pratio njihov obrok. Ostalo mi je novaca i morali smo napraviti ono što smo imali. U rižoto sam jednostavno dodala još riže, tako da smo još uvijek imali pune trbušnjake; Mislim da sam se tek oprostila!
Nije bilo ni novca za kupnju kruha, pa sam ovaj tjedan zaradio svoje. Uživao sam u ispuštanju frustracija dok sam mijesio tijesto. Međutim, kruhovi koje sam proizveo nisu bili veliki kao kruhovi koje možete kupiti. Također se ne održavaju dobro. Zbog toga sam se zapitao što se dodaje kupljenom kruhu kako bi se zadržao duže, a nije lijepa misao.
Juha od mrkve i domaći kruh = 50p za 4 obroka
Ovaj tjedan smo imali puno mrkve na zalihi i želio sam ih upotrijebiti pa sam odlučio napraviti veliku šaržu od juhe od mrkve. Priznajem da juhe nisu bile najljepše, ali bila je prepuna vitamina A i bilo je dovoljno za dva ručka. Očito juha nije bila dovoljna da nas nastavi sve do večere, pa je poslužena s nekim mojim domaćim kruhom. Osjećao sam se vrlo virtuozno kad znam da sam oboje napravio sa svoje dvije ruke. Napravio sam mentalnu notu da pokušam napraviti svoju juhu u budućnosti!
Ovog tjedna Isaac je želio da mi ponovo pomogne u kuhinji. Napravili smo čokoladne cornflake kolače koji su pomogli da udovoljim mojoj čokoladnoj žudnji, a napravili smo i malu šaržu ledenih lokvica. Moj prijatelj pravi lizalice samo s bananom i mlijekom, a one su iznenađujuće ukusne. Isaac se savršeno zadovoljio sjeckanjem banane i pritiskom gumba na mikseru. Tada je temeljito uživao u svom osvježavajućem losionu od banane.

Ledenice = 35p za 4
Iako je nekoliko naših obroka ovog tjedna bilo razočaravajuće, uglavnom zbog nedostatka sira, ipak smo uspjeli uživati u pečenoj večeri. Morali smo se odlučiti za kobasice. Međutim, gurnuo sam čamac van i napravio nešto Jorkširski puding , koji se osjećao kao pravi luksuz! Posljednjeg dana potpuno nam je nedostajalo hrane, osim limenke pečenog graha i malo ustajalog kruha, ali umjesto da završim izazov s grahom na tostu, napravila sam pečenu zrncu od graha kako je predložila Donna, koja je prateći blog. Napravio je zanimljiviju alternativu i puno je uživao. Pečena pita od graha pratila je limenku breskve. Kakav elegantan način da dovršite izazov!
Pečena večera s kobasicom s domaćim yorkshiresima = 2,60 £ za 4 obroka
Četvrti tjedan skup
Najbolje što smo pojeli ovaj tjedan:
Kobasice s domaćim jorkširskim pudingom, pečeni krumpir, brokula, mrkva, grašak i variva.
Najjeftiniji obrok u tjednu:
To mora biti pečena grah pita!
Dječje omiljeno jelo tjedna:
Tjestenina od tune ispeći
Neuspjeh u tjednu:
Otkrivši da mi je preostala neotvorena vrećica riže i tjestenine. Da sam bolje planirao, mogao bih upotrijebiti taj novac na nekom voću. Tako sam križ sa sobom!
Najbolje što sam naučila ovaj tjedan:
Nevjerovatno je koliko se juha može napraviti od samo nekoliko povrća. Za izradu jednostavne juhe košta samo nekoliko funti. Skuhao sam veliku šaržu i pola dana stavio u frižider na još jedan dan.
Napet trik u tjednu:
Bolje je kupiti otpalo povrće pa ih možete vagati na vagi i kupiti točno ono što vam treba. Bez otpada i uštedjet ćete malo novca.
Veliki ukupni utrošeni novac = 79,92 £ - u proračun!
* Preuzmite Annelieseov popis obroka i cijene ovdje *
Peti tjedan: Pogled unazad ...
Moj je izazov došao na kraj i iskreno, ne bi mogao stići uskoro! Za doručak jedemo 30 dana ili kukuruzne pahuljice, ili kašu, ali možda sam i žvakao karton. Ne ocjenjujem vrijednosti kukuruznih pahuljica i rado ću ih se riješiti! S druge strane, ručkovi su bili raznovrsniji i rado ćemo i dalje jesti sendviče sa salatom, salatu od tjestenine, pitta kruh i hummus. Iznenadilo me kako sam mogao malo izmijeniti naša večernja jela i još uvijek staviti na stol pune i hranjive obroke. Nitko se nije osjećao nezadovoljno i nikada nismo osjećali glad. Ako sam iskrena, pitala sam se je li možda smršala tijekom izazova, ali ne, nisam izgubila niti jednu uncu! Mislim da to pokazuje da smo dobro jeli i bez svega.
Vjerujem da smo uštedjeli puno novca jednostavnim prebacivanjem uobičajenog supermarketa u jeftini supermarket i siguran sam da je to bilo ključno za izlazak na kraj izazova. No kad platite samo 15p za limenku rižinog pudinga ili 29p za staklenku marmelade, započinjete ispitivati kvalitetu. Provjerio sam naljepnice i bio sam iznenađen kad je vidio da vrijednost marmelade sadrži istu količinu voća kao i puno skuplja marka i da ima manje dodanog šećera! Nažalost, moja je euforija ubrzo popustila kad sam otkrio da limenke pečenog graha koje sam koristio sadrže 7 g više šećera od graha koji obično kupujemo. Kad je riječ o soli, nisam vidio velike razlike između marki, što mi je pomoglo da se osjećam malo pozitivnije!
Nabavite recept: Začinjene miješane tortilje od graha = 68p po porciji
Za izazov mi je trebalo puno nasjeckanih rajčica i, nakon što smo jeli kroz limenku od 15 vrijednosti, nemam nikakvih pritužbi i sigurno ću ih kupiti ponovo. Jednu stvar koju više nikada neću kupiti bilo je namazanje suncokretovog ulja; bilo je grozno. Kad se namaže vrućim tostom ili krumpirom od jakne, ostavio je masni sloj i nikad se nije dobro otopio.
Meso je dobre kvalitete, ali kobasice su bile 'vodene' i nedostajalo im je okusa. Moj suprug se snažno osjeća samo s domaćim i dobro uzgojenim mesom, tako da sam siguran da ćemo se vratiti posjetiti mesnice. Nitko ne želi provesti vijekove provjeravajući etikete, ali mislim da ćete dobiti ono što platite kada su u pitanju stvari poput pečenog graha, kruha i mesa. No, nemojte se odlagati jer možete uštedjeti na mnogim drugim proizvodima kao što su sušene tjestenine, mlijeko, jaja, brašno, nasjeckana rajčica, voće i povrće. Lista se nastavlja!
počast stricu
Taj je izazov bio pokušati otkriti je li doista moguće hraniti četveročlanu obitelj za samo 20 funti tjedno. Shvaćam da bi bilo teže s tinejdžerima, ali moja su djeca još uvijek mala; možda ću morati ponoviti postupak za deset godina - ili možda ne! Da, izazov je moguće samo, većina stvari je, ako ste se zaista predomislili ili ste bez izbora, ali je li to ugodno iskustvo? Ne.
Nakon prvog tjedna već sam mogao vidjeti gdje sam ranije trošio novac, do kraja dva tjedna bio sam vrlo zahvalan što to ne moram raditi duže od 30 dana i do kraja izazova znao sam da neću ne želim to učiniti opet. Uspjeli smo jesti dobro, ali ovaj tijesni proračun ne dopušta mnogo raznolikosti niti mogućnost redovitog ispunjavanja vašeg cilja od 5 dana. Svježe voće i povrće dolaze s velikom cijenom, tako da su jeftina mrkva, brokula, jabuke i banane red na dnevnom redu. Ne znam bih li uspio bez domaćih krastavaca i rajčica. Svakako vrijedi pokušati uzgojiti nekoliko povrća i voća ako ima prostora u vašem vrtu. Imamo biljke jagoda, ali one su nažalost bile izvan sezone tijekom izazova!
Nabavite recept: Salata od tjestenine = 17p po porciji (s domaćim povrćem)
Ako ste u položaju u kojem imate samo malu količinu novca koji ćete potrošiti na hranu, morate se odlučiti. Bi li se mogao brinuti zbog dodanog šećera? Kupite li grožđicu grožđa za 1,25 funti ili novac upotrebljavate za kupovinu sastojaka za glavni obrok? Odgovor je da trebate napraviti i sve dok najviše iskoristite ono što imate i stavljate hranu na stol, radite dobro.
Naučio sam toliko tijekom ovih 30 dana. Mogu kupiti određene namirnice daleko jeftinije u povoljnim supermarketima. Znam da upotreba bijele riže umjesto rižote s rižom nema nikakve veze i shvaćam da mogu napraviti zadovoljavajuće obiteljske obroke koji ne košta zemlju. Obično možete izvaditi stvari iz recepta ili napraviti zamjene, a ne primijetiti razliku. Sigurno je daleko jeftinije napraviti jela od nule nego kupiti gotov obrok, staklenku umaka ili ponijeti, a da ne spominjemo zdravije!
Odlazim od ovog izazova zahvalan što se večeras mogu počastiti kadom sladoleda i imam sreću što sam mogao prestati živjeti na tako malo novca. Međutim, svjestan sam da još uvijek imamo proračun za kupovinu hrane i odlučan sam u tome da nastavim štedjeti na onome što kupujemo. Svakako ne 20 funti tjedno; £ 30 bilo bi daleko ostvarivije!
Proračunski recepti iz izazova
Kako hraniti obitelj od 4 za 20 funti tjedno - naši omiljeni proračunski recepti izazov ...
Rižoto s rajčicom Broccoli quiche
Penne Bolognese Sir i luk pizza
Začinjena mješovita tortilja od graha, salata od krastavaca i paradajza
Osjećate se nadahnuto izazovom? Imate li savjete kako prehraniti četveročlanu obitelj za 20 funti tjedno koju biste željeli podijeliti? Prijeđite na našu Facebook stranicu kako biste se pridružili razgovoru!